Javorové listy příští rok zaútočí na zlatý hattrick
Kanada ve skupině s Finskem sice jednoznačně prohrála 4:0, ale ve finále se již nic podobného neudálo. Kanada po brance McDavida, který se prosadil poprvé na šampionátu vedla 1:0. Až do poslední vteřiny utkání se skóre neměnilo. Poté do prázdné branky zakončil Matt Duchene a vypukla velká radost. Aby se branka mohla uznat, tak se muselo utkání dohrát. Chybělo devět desetin a hráči Kanady museli z ledu sbírat helmy, rukavice i hokejky. To byla velká rarita. Nic podobného se dlouho (možná nikdy) nestalo. Pak na podruhé vypukly veliké oslavy mistrovské Kanady. Letos sice nebyla tak suverénní jako loni, ale na zlato to pořád stačilo. Finsko mělo pouze jednu šanci, kterou se jím nepodařilo využít a to je stálo minimálně prodloužení. Jeden hráč mohl mít po tomhle MS obzvláště radost. Corey Perry se díky letošnímu zlatu zapsal do společnosti hráčů, která vyhrála Stanley Cup, MS i OH. Poslední hráč, který se do slavné společnosti dostal byl Sidney Crosby, který to dokázal loni. Mimo kanadský hokejista se do této společnosti dostal naposledy před osmi lety. Tehdy to byla švédská trojice Kronwall, Samuelsson a Zetterberg. Na zlatý hattrick bude Kanada útočit příští rok v Kolíně a Paříži. Co kromě zlatého triumfu javorových listů nám šampionát nabídl?
Úplně jiná Sborná, než jí známe
Sborná si na tomhle šampionátu chtěla spravit po loňsku chuť a získat zlato. Nic jiného se původně ani nečekalo. Bralo se pouze zlato. Opak byl ale pravdou. Do utkání o třetí místo nastoupili s velkou pílí a nasazením a cenný kov chtěli více než Američané. Přehráli je rozdílem třídy a zvítězili 7:2. Hráči i fanoušci nakonec přijali i bronzový kov a kouči Olegu Znarokovi čestně zatleskali. Možná všichni pochopili, že ani Sborná není nepřemožitelná a může ji někdo porazit. Lotyšský kouč do výběru Ruska přivedl úplně jinou mentalitu a pro hráče i bronzové medaile znamenaly hodně. A taky nelze pozapomenout na další faktor. Sbornou většinou táhli hráči z NHL, ale v poslední době tomu tak není. V Minsku to táhl Plotnikov s Tikhnovem a letos Shipachyov, Dadonov a Panarin, který jednu sezonu strávil v zámoří. Právě první zmíněný získal nejvíce bodů na tomhle šampionátu. Pro Sbornou je skvělé, že nemusí spoléhat na hráče z NHL a na MS si umí poradit i s hráči z domácí soutěže.
Maďarské nadšení
Maďaři se mezi elitu hokeje dostali po dlouhé době a jejich nadšení a chuť do hokeje pobláznila fanoušky ze všech zemí. Kdo čekal odevzdané zápasy, mýlil se. Maďaři do hokeje přinesli něco, co zde dlouho chybělo. Radost ze hry. S každého gólu se radovali, jako by měli vyhrát MS a tak to má být. I jejich fanoušci byli neskuteční a mnozí fanoušci je označili za nejlepší na šampionátu. Nutno dodat že zaslouženě. Nakonec ale i tak Maďaři sestupuji zpátky do divize. Každopádně se nemají za co stydět. Porazili ve skupině Bělorusy, kteří byli celý turnaj odevzdaní a byl to úplný opak nadšených Maďarů. A jednomu hráči tohle MS dokonce pomohlo k angažmá v NHL! Brankář Ádam Vay dostal nabídku od Minnesoty a příští sezonu tedy stráví v zámoří. Přes Kuempera a Dubnyka to nebude mít jednoduché, ale stále je velmi mladý a může se dostat na vysokou úroveň.
Odfláknuté MS v bodání Běloruska
Bělorusové loni postoupili do čtvrtfinále, kde po tuhém boji nestačili na výběr Spojených států amerických. První formace Kalyuzhny a bratři Kosticinové dělali problémy skoro každému týmu a bylo radost jejich hokej sledovat. Výše zmíněná trojice loni na MS nasbírala šestadvacet bodů. Letos pouze čtyři. Nevím, co se stalo, ale letos to byl pravý opak. Hráči od prvních duelů neměli chuť ani zápal do hry. Vyhrát se jím podařilo pouze se Slovenskem, které od druhé třetiny jejich souboje bylo více odevzdanější než Bělorusové po celý turnaj. V závěru skupiny si ještě poradili s Francii. Mnozí nestranní fanoušci “přáli“ sestup právě Bělorusům na úkor Maďarů.
Absence mnohých hráčů znamenala ostudu a rychlý konec
Skandinávská velmoc jako je Švédsko určitě nebude spokojena s vyřazením ve čtvrtfinále dvakrát po sobě. Loni je vyřadila Sborná a letos Kanada. Každopádně loni ve své skupině skončili na druhém místě a los jím nepřál a přisadil jím třěti Rusy, kteří byli nad jejich síly. Loni hokej předváděli pěkný a dalo se na ně koukat. Letos bohužel ne. Švédskému kouči se omluvilo více než třicet hráčů a to se pak těžko skládá konkurence schopný tým. Tolik omluvenek by skolilo nejednu zem. Švédy ve skupině okradlo Lotyšsko o jeden bod hned v prvním duelu. Následně prohráli duel s Českem, ve kterém vedli o dvě branky. V posledním utkání skupiny je Sborná smetla 4:1 a ve čtvrtfinále jím nedala šanci Kanada, která jasně zvítězila 4:0.
Skvělá česká stopa
Český výběr před šampionátem nebyl tak nabitý a pro konkurenci žádnou hrozbu neznamenal. I když jsme měli ve výběru více než deset nováčku, tak jsme hráli skvělý hokej a opět jsme světu připomněli, že i u nás je pořád hokej na vysoké úrovní a hráči z extraligy mají na to měřit se s hokejisty na MS. Výhry nad Ruskem nebo Švédskem jsou toho důkazem. Bohužel ve vyřazovací fázi kvůli podcenění USA se už nepodařilo vyhrát. Byl velký boj a hodně hráčům tohle MS pomohlo v kariéře. Takový bek Michal Kempný pravděpodobně přestoupí do Chicaga. Skvělé, ne?
Postup ze skupiny pro outsidera automaticky neznamená konec turnaje
Dánsko se ve své skupině A porvalo velmi svědomitě a s jedenácti body si zajistili postup do čtvrtfinále. Skvělé chytající Dahm + několik ostřílených borců z NHL dopomohli Dánsku až do vyřazovacích bojů. Další severská země na vzestupu? Nechme se překvapit. Ani čtvrtfinále pro ně nebyla jednoznačná záležitost. V polovině utkání prohrávali s Finy pouze o gól, ale tempo nedokázali udržet a podle předpokladů prohráli 5:1. Danové letos hráli konkurence schopný hokej a určitě si mají na čem zakládat. O Německu jde říct to samé. Ti ale hráli spíš zarputile a právě s toho těžili. Když jím ještě přijel z NHL Greiss, měli tak jistotu i za svými zády. A ani oni duel se Sbornou nebrali jako jasnou záležitost. Po první třetině dokonce nad Ruskem po zásluze Reidera vedli 1:0. Ruskému náporu především ve druhé třetině nedokázali odolat a prohráli 4:1. Taktéž oni se nemají za co stydět. Kouč Marco Sturm si může mnout ruce. Před MS, které se bude pořádat na půdě Německa je tohle jen a jen dobrá vizitka! Nesmíme zapomenout ani na USA, které i mnozí čeští fanoušci i hráči podcenili a viděli se už v semifinále. A nakonec výběr Spojených států skoro postoupil až do finále. S Kanadou prohráli pouze o gól 5:4. Přitom nebýt brankáře Talbota, tak už je čeká pouze boj o třetí místo. I s papírově slabším výběrem se dá hrát proti silné Kanadě.
Stále vyrovnanější hokej
Na MS jsme každoročně svědky nějakých překvapení. A jinak tomu nebylo ani loni. Konkurence se hodně vyrovnává a v dnešní době může překvapit opravdu kdekdo. Menšího překvapení jsme se dočkali již první den, kdy Lotyši dokázali hrát se Švédy šedesát minut nerozhodně a nakonec podlehli v prodloužení. To že by český výběr porazí Sbornou asi taky jen tak někdo nečekal. I Češi měli s Lotyši problém a dokázali je udolat až na nájezdy. Přitom minutu před koncem Lotyši vedli 3:2.O největší překvapení ve skupině A se postarali Danové, kteří dokázali český výběr porazit po samostatných nájezdech a stejně jako předloni si z duelu s námi odnesli dva body.
Ani ve skupině B nebyla nouze o překvapení. Slovensko vedlo nad Německem i Běloruskem, ale oba duely kvůli vypuštěnému výkonu prohráli. I tyto duely lze brát jako překvapení. Dokonce i výsledek 3:0 ve prospěch Finů proti Maďarsku byl pro mnohé lidi šokem a sázkové kanceláře si mohly mnout ruce. Nemalý počet osob si určitě vsadil na jasný debakl severské země, ale opak byl pravdou. Gólman Vay finské hráče doháněl k šílenství a díky bojovnému výkonu utkání prohráli se ctí. Největší překvapení skupiny měli na starosti výše zmínění Maďaři, kteří jasně přehráli Bělorusy 5:2 a podařilo se jím elitu opustit se ziskem bodů. Zarputilí Němci ke konci skupiny zase porazili výběr USA 3:2. A ani Slováci nezůstali pozadu. Také se jím podařilo porazit USA. K postupu ale potřebovali výhru za tři body, ovšem rozhodující branku vstřelil Marko Daňo o minutu později v prodloužení.
Počet branek na šampionátu : 363 (5,67 na zápas)
Nejvíce branek : Gustav Nyquist a Patrik Laine (7 gólů)
Nejvíce asistencí : Vadim Shipachyov (12 asistencí)
Nejproduktivnější : Vadim Shipachyov (18 bodů)
Nejlepší brankář : Dominik Furch (96% úspěšnost zákroku)
Postupující : Slovinsko, Itálie
Sestupující : Maďarsko, Kazachstán
Návštěvnost : 417 414 (6 522 na zápas)
Nejužitečnější hráč : Patrik Laine
Nejlepší hráč podle direktoriátu IIHF : Brankář : Mikko Kosikinen
Obránce : Mike Matheson
Útočník : Patrik Laine
All Stars : Mikko Koskinen, Nikita Zaitsev, Mike Matheson, Patrik Laine, Vadim Shipachyov, Mikael Granlund
Kteří hráči se na tomhle šampionátu ukázali v dobrém světle?
Patrik Laine, Sebastien Aho (Finsko)
Mark Schiefele, Mark Stone, Connor McDavid (Kanada)
Frank Watrano, Auston Matthews, Dylan Larkin (USA)
Ivan Telegin, Roman Lyubimov (Rusko)
Roman Savchenko, Nick Dawes (Kazachstán)
Sven Andrighetto (Švýcarsko)
Sebastian Dahm, Nicklas Jensen (Dánsko)
Michal Birner, Dominik Fürch, Michal Kempný, Tomáš Kundrátek (Česko)
Yohan Auvitu (Francie)
Ádám Vay, István Bartalis (Maďarsko)