MS v biatlonu je už za dveřmi. Kdo si brousí zuby na medaile?

V sobotu skončil v Americkém Presque Isle další díl Světového poháru a čeští biatlonisté se už připravují ve slovinské Pokljuce na blížící se šampionát. Mistrovství světa začíná třetího března v norském Oslo.

Mezi ženami by měla kralovat Gabriela Soukalová

Česká závodnice Gabriela Soukalová v letošní sezoně mezi biatlonistkami naprosto dominuje a momentálně má ve světovém poháru náskok 136 bodů. Křišťálový glóbus ji už jen stěží někdo dokáže vzít. Právě rodačka z Jablonce nad Nisou má ty největší ambice na zlaté medaile, co se individuálních závodu na MS týče. Zatím její doposud nejlepší Mistrovství bylo to minulé. Loni v Kontiolahti vybojovala stříbro ve vytrvalostním závodě a zlato se smíšenou štafetou. Letos si zcela určitě bude dělat naděje na medaile ze všech závodů.  V letošní sezoně ještě ani v jednom z devatenácti závodů Gábina nevypadla z první desítky. Žádná jiná biatlonistka (ani biatlonista) nemá letos tak vyrovnanou formu. Pětkrát letos vyhrála závod SP a v dalších šesti stála na stupních vítězů. Navíc poslední dva individuální závody právě v Presque Isle vyhrála právě Gabriela. Forma je tedy více než slušná. Navíc ve třech ze čtyř disciplín má sympatická blondýna červenožlutý trikot. To znamená, že až na vytrvalostní závod kraluje všem zbylým třem disciplínám. Ještě dodám, že je to druhá nejpřesnější biatlonistka s těch, které letos vystřelili minimálně 200x. Její úspěšnost činí 92%.

Její největší konkurentkou v boji o ty nejcennější kovy bude Italka Dorothea Wiererová. Ta prokazuje vzestupnou tendenci formy a své kvality prokazuje nejen v běhu, ale také ve střelbě. Právě na střelnici patří mezi nejrychlejší. O rychlou a přesnou střelbu se bude sympatická Italka opírat. Na střelnici je její % úspěšnost na čísle 88.

Třetí biatlonistka, která má ty nejvyšší ambice je Marie Dorinová Habertová. Hrdince loňského Mistrovství světa v aktuálním ročníku SP patří druhé místo jen pár bodů před již výše zmíněnou Italkou. V loňské sezoně se jí povedlo opravdu něco neskutečného. Půl roku před MS porodila dcerku Adele a teprve dva měsíce před začátkem tohoto šampionátu se vrátila do Světového poháru. I přes to dokázala ve Finsku vybojovat skvělé čtyři medaile. Vyhrála sprint i následnou stíhačku a se smíšenou štafetou, a ženskou štafetou slavila stříbro. Právě po již zmíněném porodu začala houževnatá francouzská závodnice jezdit na lyžích daleko rychleji, než předtím. Momentálně patří mezi ty nejrychlejší biatlonistky na světě. Její nejtěžším protivníkem bude pravděpodobně jen ona sama. Bude se muset vypořádat s velkým tlakem na svou osobu. V letošní sezoně má na střelbě úspěšnost jen 86%. To v porovnání s Gábinou a Dorotheou je značně méně. Pokud, ale udrží tlak na střelnici, tak by na trati měla letět jako vítr a pak ji o medaile jen stěží někdo dokáže připravit.

A co Laura Dahlmeier? V letošní sezoně právě ona mohla s českou závodnicí bojovat o zisk křišťálového glóbu, kdyby ovšem kvůli nemoci nevynechala velkou část sezony. Když ovšem byla zdráva, tak pravidelně stálá na stupních vítězů. Teprve dvaadvacetiletá německá biatlonistka vynechala zámořské podniky v Kanadě a USA a na MS by měla společně se Soukalovou, Wiererovou a Dorinovou Habertovou bojovat o ty nejcennější kovy.

Mezi spolufavority můžeme počítat také Finku Kaisu Makarainenovou a Norku Tiril Eckhoff. Obě tyto závodnice mají příšernou střelbu, ale skvělý běh. Pokud se na střelnici vyvarují většímu množství chyb, tak by právě s výše zmíněnými favoritkami měly bojovat o cenné kovy.

U mužů by si většinu medaili měli rozdělit Norové s Fourcadem

Pro celé Norsko to bude biatlonový svátek. Právě u mužů lpí největší naděje fanoušků na cenné medaile. Čtveřice Bjørndalen, Svendsen, Johanes a Tarjei Bø bude určitě doma chtít vybojovat cenné kovy. Hlavně pro legendu tohoto sportu Oleho, by to mělo být poslední MS v jeho kariéře. Ale nikdy neříkejme poslední. Každopádně pokud se nerozhodne jinak, tak tomu vážně tak bude. Před domácími fanoušky by se rozhodně rád rozloučil ziskem nějaké medaile. Norové v přípravě na domácí šampionát věnovali opravdu vše. V kanadském Cannmore jsme ani jednoho z výše zmíněné čtveřice neměli možnost zahlédnout. Všechny norské hvězdy se totiž připravovaly doma. Ole a Svendsen vynechali také SP v USA. Norové obecně patří k nejrychlejším biatlonistům na lyžích, a pokud nepokazí střelbu, tak by velký počet medaili měl jít právě do jejich rukou. Největší norské naděje jsou, ale překvapivě v tom nejmladším a nejméně zkušeným závodníkovi. Dvaadvacetiletý Johannes Bø se na trati skoro může rovnat s Martinem Fourcadem. Na střelnici obvykle netráví dost času a střílí velmi rychle. Někdy ovšem nepřesně. Bude na něj vyvíjen velký tlak, a také bude mít velkou zodpovědnost. Stejně jako celá norská výprava. Norové s letošní sezonou nejsou dvakrát spokojení, a proto také vynechali zámořské díly SP, aby se plně mohli koncentrovat na blížící se domácí šampionát.

Martin Fourcade v letošní sezoně opět dominuje celému seriálu Světového poháru a právě on bude největším konkurentem Norů v boji o nejcennější kovy. Před nedávnem překonal legendárního krajana Raphaëla Poiréeho v počtu vítězství ve SP. Nejrychlejší jezdec na lyžích by se měl opírat i o své vedení v průběžném ročníku Světového poháru. S 917 body má na druhého Shipulina náskok už víc než 200 bodů a pátý křišťálový glóbus v řadě  mu už prakticky nemůže uniknout.

A co Shipulin, Schempp nebo Eder? Celá tato trojice si na cenné kovy dělá určitě zálusk. První jmenovaný prokazuje v posledních týdnech skvělou formu a pravidelně stojí na stupních vítězů. Druhý musel několik závodu vynechat s důvodu nemoci, ale když závodil, tak byla jeho forma obdivuhodná. Rakušan Simon Eder není tak rychlý jak výše zmínění favorité, ale na střelnici toho na leckoho dokáže mnoho získat. Na střelnici obvykle své rány vysype nejrychleji a oproti dalším favoritům může právě na střelnici získat drahocennou porci vteřin.

Češi mají velké šance také ve štafetách

Ženské štafety se letos jely 4x. Jednou vyhrály Italky, Francouzsky, Ukrajinky a naposledy v USA Češky. Právě české závodnice patří mezi ty největší favoritky na zisk zlaté medaile z této disciplíny. Ve SP ovšem jsou, co se týče čtyř závodnic z jedné země nejlepší Němky. Pokud nepostaví Miriam Gössnerovou, tak mají spolu s Češkami největší ambice. Němky letos byly jednou druhé a jednou třetí. Nesmíme zapomínat ani na štafetu Ukrajiny. Ukrajinské ženy vyhráli štafetu v Ruhpoldingu, v USA skončili druhé a ve Švédském Östersundu skončili třetí.

To v mužích Češi takové šance nemají. Letos odjeli tři štafety a ani jednou nebyli v první pětce. V mužích musíme počítat s domácím Norskem, které letos vyhrálo štafetu v Presque Isle i Ruhpoldingu. Navíc v Itálii a Švédsku stali na stupních vítězů. Od štafety ve složení  Bjørndalen, Svendsen, Johanes a Tarie Bø se čeká jedině zlato. Nic jiného se nebere. Dvě štafety letos vyhráli také Rusové, kteří ovládli podnik v Itálii a Švédsku.  V USA navíc skončili hned za Norskem na druhém místě. Zlato v norském Oslo budou obhajovat Němci, kteří letos skončili nejlépe druzí v domácím prostředí. Francie v čele s Martinem Fourcadem si určitě také dělá zálusk minimálně na stupně vítězů. Určitě by se nezlobili, kdyby skončili na druhém místě jako před pár dny v Americkém Presque Isle.

Ve smíšené štafetě budeme obhajovat zlato z finského Kontiolahti právě my. Štafeta ve složení Vítková, Soukalová, Šlesingr a Ondřej Moravec by neměla být měněná. Letos jediná jistota by měla být ve štafetě Gabriela Soukalová. Veronika Vítková stejně jako Michal s Ondřejem mají nevyrovnanou formu a mohou zastřílet dobře, ale mohou rovněž zhatit štafetě šanci na dobrý výsledek. Jednu smíšenou štafetu letos vyhráli Norové a jednu Němci. Ve smíšené štafetě je ovšem favoritů více. Nesmíme zapomínat na štafetu Francie, Ruska, Itálie nebo třeba Švýcarska či Rakouska. Adeptů na pódiové umístění je v tomhle závodu skutečně mnoho.

 

autor: Patas | sportyonline.cz

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz