NHL je už daleko za polovinou sezóny a mnozí experti i fanoušci se začínají bavit o možném vítězi Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana letošní sezony. Třetí nejstarší udělovanou trofej v NHL vyhrál nejvíce krát český brankář Dominik Hašek. Ten se v období 1994-2011 radoval z této trofeje hned šestkrát. Spekulace jsou již v plném proudu a dokonce padlo i jméno českého bronkáře. Podívejme se, kdo je v letošní sezoně nejblíže zisku Vezina Trophy.
Braden Holtby
Šestadvacetiletého rodáka z Lloydminsteru si Washington vybral v roce 2008 ve čtvrtém kole draftu. Od té doby za Capitals odchytal bezmála 230 utkání a od loňské sezony patří k nejvytěžovanějším brankářům NHL. Pouze sedmnáct duelů Braden Holtby vynechal za poslední rok a půl. Po odchodu německého brankáře Olafa Kölziga bylo brankoviště Capitals velkou slabinou, to se ale teď změnilo. Kanadský brankář se v minulé sezoně stal rozdílovým hráčem celého týmu. Loni mu přitom končila smlouva a při arbitráži požadoval roční plat 8,1 milionů dolarů. Nakonec se musel spokojit s pětiletou smlouvou a ročním příjmem „pouze“ 6,1 milionů dolarů. Pro některé, to mohl byt určitý risk, že po podpisu lukrativní smlouvy jeho výkony budou mít klesající tendenci. Opak je ale pravdou. I když se stal jedním z nejlépe placených hráčů svého týmu tak s tlakem na svou osobu se zatím dokázal vypořádat velice dobře a jeho forma odpovídá jeho platu. Sám Braden Holtby v rozhovoru prohlásil, že je v hlavním městě Spojených státu amerických spokojen, a nehodlá nikam odcházet. „Braden ukázal, že je jedním z nejlepších brankářů v NHL, a jsme rádi, že jsme s ním podepsali dlouholetou smlouvu“ – uvedl generální manažér Capitals. „Cítíme, že se právě dostává do nejlepší části kariéry a přes své mládi už je jedním z nejlepších gólmanů v historii klubu“ – podotkl. Důvěra z vyšších pater je určitě taky velmi důležitá. V loňské sezoně se Holtby mohl pyšnit tím, že nejrychleji ze všech gólmanů v historii klubu vychytal sto výher. Před ním to dokázali pouze další dva brankáři. V aktuální sezoně odchytal 39 duelů, ve kterých si připsal dvě čistá konta a 31 výher. To je téměř 79.5% vítěství! Žádný jiný brankář letos nevychytal pro svůj tým tolik výher, jako právě Holtby. S průměrem 2,09 branek na zápas mu ve statistikách patří čtvrté místo. Procentuální úspěšnost zákroků zatím vytáhl na solidních 92,76% a v této statistice mu patří šestá pozice. Pokud nepřijde výsledková krize Capitals, tak by trofej pro nejlepších brankáře základní části neměla jít do jiných rukou.
Roberto Luongo
Je až k nevíře, že šestatřicetiletý rodák z Montrealu pořád nemá Vezinu Trophy. V NHL chytá už sedmnáctou sezonu a naposledy ve finálové trojici na tuto trofej byl v roce 2011. Tehdy trofej vyhrál Bostonský Tim Thomas. V NHL je už dlouho, přesto chytal pouze za tři týmy. Pouze jednu sezónu odchytal v Islanders a poté čtyři roky hájil brankoviště Panters. Po osmi letech ve Vancouveru se na Floridu v roce 2013 znovu vrátil a svůj tým zatím suverénně vede do play off. S Floridou za šest odchytaných sezon ani jednou nedošel do vyřazovací fáze soutěže. Letos k tomu celý tým má solidně nakročeno. Velkou zásluhu na tom má právě dvojnásobný Olympijský vítěz Roberto Luongo. Ve východní konferenci Floridě zatím patří druhé místo za suverénním Washingtonem. Momentálně se celý tým drží na vítězné vlně a vděčit za to mohou právě veteránovi ve svém brankovišti. Letos ze 49 duelů odchytal 39 a vychytal čtyři čistá konta. Čtvrtý nejvíce zásobovaný brankář, co se střel týče, má na svém kontě rovněž dvě asistence a s procentuální úspěšnosti zákroku 92,94% mu prozatím patří čtvrté místo. Jeho průměr obdržených branek je taky velmi úctyhodný. Jeho průměr činí 2,10. Podobný průměr v sezoně 2010/2011 stačil na nominaci do finálové trojky. Letos, by při jeho stabilních výkonech, v nejlepší trojici také neměl chybět. Na vítězství má letos podle mnohých po Holtbym největší šanci právě Luongo.
Petr Mrázek
Český brankář ve službách Detroitu zažívá průlomovou sezonu a v novém roce definitivně vytlačil amerického brankáře Jimmyho Howarda z pozice jedničky. Leden je pro něj vůbec nejlepším měsícem v kariéře. Z dvanácti zápasů jich odchytal devět, sedm z nich vyhrál. Navíc udržel dvě čistá konta a zastavil 95,2% střel soupeřů. To jsou rozhodně parádní čísla. Jeho průměr inkasovaných branek na zápas je 2,05 a v této statistice mu patří první místo z gólmanů, kteří odchytali minimálně třicet duelů. I jeho procentuální úspěšnost je nejlepší. Ta je momentálně 93,11%. V letošní sezoně však odchytal pouze dvě třetiny všech utkání a to nakonec může rozhodnout v jeho neprospěch. Má o šest duelů méně než výše zmínění brankáři. Do konce sezony ale pořád zbývá mnoho zápasů, a pokud si udrží formu a bude pravidelně chytat, měl by být nominován. Větší šance na prestižní trofej, má podle odborníku, až příští sezónu. Samozřejmě pokud si udrží současnou výkonnost.
Corey Crawford
Jednatřicetiletý kanadský brankář, se často musel vypořádat s velkou kritikou a posměchem. On to vše bral jako motivaci, snaží se všechny umlčet svými výkony na ledě. A zatím mu to jde víc než dobře. V Chicagu kroutí už desátou sezónu a zatím na velký osobní úspěch stále čeká. Na Olympiádu povoláván nebyl a na MS kvůli tomu, že Chicago bojuje až do úplného závěru sezony také ne. Přitom se za těch deset let mohl radovat se zisku dvou Stanley Cupu. Letos s průměrem 2,13 inkasovaných branek na zápas a s procentuální úspěšnosti zákroku 93,08 zažívá rozhodně skvělou sezonu. Pyšnit se za dvaačtyřicet duelů může také sedmi nulami v brankovišti Chicaga. Čistých kont letos žádný jiný brankář nevychytal více. Právě Crawford by v letošní formě mohl bojovat s Petrem Mrázkem o finálovou účast na Vezina Trophy.
Podívejte se na sestřih nejlepších zákroků Petra Mrázka.
autor: Patas | sportyonline.cz
Více z hokeje
Online výsledky z hokeje