Ať už jste se vrhli do tenisu, do běhu nebo jste začali chodit do posilovny, v každém případě vás může přepadnout svalová horečka. Jejím důvodem je přetížení svalů, k čemuž většinou dochází u začátečníků, kteří se zapomínají dostatečně protahovat a kteří ani nejsou zvyklí na určitou aktivitu v pravidelném režimu. Mají pocit, že jsou dostatečně zdatní na to, aby dali trénink v rekordním čase a po probuzení nadcházející den litují, že to raději neudělali v tempu pomalejším. Naštěstí ale nemluvíme o problému, který se nedá řešit nebo který by vyřešit nešel.
Jak svalovou horečku poznáme?
Pravděpodobně není tajemstvím, jak svalová horečka zní nebo jak vypadá. Každý sportovec má s ní své vlastní zkušenosti. Pokud bychom přesto měli shrnout příznaky, mluvíme o výjimečné teplotě nebo zimnici. Také o bolesti svalů, obrovské únavě organismu, někdy se mohou vyskytnout i křeče nebo otoky.
V souvislostmi s tímto se nabízí otázka, jak dlouho vlastně svalová horečka trvá. Zatímco někdy je to otázka pouze několika dnů, jindy trvá i celý týden.
Jak se svalovou horečkou bojovat
Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak bolestivý problém zahnat. Tím nejefektivnějším lékem na bolesti je však prachobyčejný odpočinek. Jak již bylo zmíněno, mluvíme o přetížení svalů, proto snažit se bolest rozběhat není vůbec na místě. Relaxace je to, co zaručeně pomáhá.
Co také pomáhá jsou bylinné masti, oleje, také čaje. Když je zkombinujete s vitamíny a dalšími doplňky stravy dodávající do těla veledůležité živiny, pak bude svalová horečka zanedlouho pokořena.
Velmi důležitý je i příjem tekutin. Na pitný režim by se nemělo zapomínat, i když nepatříte mezi aktivní sportovce. Právě voda nebo iontové nápoje nás však ze svalové horečky mohou velice rychle dostat podobně jako studený nebo teplý obklad.