Už se vám někdy stalo, že jdete na trénink s kamarádem, oba sledujete množství spálených kalorií na hodinkách, máte totožný trénink, ale každému ukazují hodinky jiné číslo? Jak je možné, že při stejné aktivitě jeden spaluje jinak, než druhý? Co vše ovlivňuje spalování kalorií během tréninku? To vše se dozvíte v dnešním článku.
Není váha jako váha
Nejdůležitější faktor je vaše tělesná kompozice – tělesná váha. Čím těžší (větší) budete, tím více kalorií spálíte. Jak je to možné? Odpověď zjistíte už ze selského rozumu, čím více hmoty (více váhy) musíte rozpohybovat, tím větší úsilí musíte zapojit a tím i více kalorií spálíte. Určitě jste někdy viděli někoho s obezitou, který se zapotí po deseti dřepech s vlastní váhou, není tomu tak, že by trpěl extrémním pocením, jen musí vyvinout velké množství energie, aby vykonal deset dřepů (například na rozdíl od čtyřiceti kilové dívky).
Teplota okolního vzduchu
Při nižší teplotě vzduchu dochází k vyššímu spalování energie. Možná vás toto tvrzení překvapí a máte dojem, že při vyšších teplotách musíte spalovat více, protože se i více potíte, ale není tomu tak. Při nižší teplotě vzduchu musí tělo vydat více energie na zahřátí organismu a tím také vydá více energie. Proto v letních dnech nemusíte navštěvovat posilovny přes pravé poledne s pocitem obrovského výdeje kalorií, protože z vás teče pot proudem, ale raději navštěvujte posilovny v ranních či večerních hodinách.
Délka a intenzita tréninku
Tento bod asi nikoho nepřekvapí, čím delší a intenzivnější trénink vykonáte, tím více energie vydáte a tím i více kalorií spálíte. A jak už to znáte, pokud chcete hubnout čili takzvaně redukovat svou váhu, musíte mít větší výdej než příjem.
Na spalování kalorií je vhodné kardio cvičení. Silový trénink můžete použít později, kdy budete chtít tělo zpevnit.