Sportování je pro mnoho lidí denním chlebem a řada lidí chce sportování do svého denního harmonogramu přidat. Jenže se obávají nejrůznějších zranění a toho, že by se sportem stejně rychle skončili, jako s ním začali. Když se však vyvarujete několika chybám, sportování se velice rychle stane vaší nejoblíbenější činností a úrazy? Ty se vás týkat nebudou.
Hlavně se dobře protahujte
Jednou z největších chyb, kterých se při sportování dopouštíme (ať už se sportem začínáme, nebo jsme profesionálními sportovci) je nedostatečné protažení. Mnoho lidí protahování bohužel podceňuje. Domnívají se, že je to naprosto zbytečná činnost, ale opak je pravdou. Díky, byť jen pár minutovému, procvičení se eliminuje riziko způsobených úrazů. Sníží se riziko nejen natažení svalu, ale i natržení svalů.
Abyste hned poté dobře naladili svůj metabolismus, rychlá chůze je dobrý nápad stejně jako skákání na místě nebo mírný poklus.
Nulový odpočinek je velká špatná
Cvičit každý den, to je sice dobrý nápad, na druhou stranu pokud budete opomíjet regeneraci neboli odpočinek, spíše si tím přitížíte a ublížíte. Bez odpočinku to nepůjde. Tělo pravidelnou regeneraci potřebuje a nezáleží na tom, v jakém provedení odpočinek poskytnete.
Když dovolíte tělu regenerovat, nepřepálíte start a vyhnete se bolestem, které by vás následující den provázely prakticky na každém kroku.
Neignorujte své tělo
I když by své tělo měli poslouchat naprosto všichni, většinou jsou sportovci ti, kteří na to zapomínají. Je ale třeba si uvědomit, že právě tělo nám vždycky dává zavčasu vědět, že je s ním něco v nepořádku. Když cítíte bolest, je zapotřebí zpomalit. Neignorujte pocit, který vás doprovází.
Pokud se vynasnažíte zavčasu zmírnit bolest a pokusíte se prakticky ihned ulevit svalům, které se cítí přetíženě pomocí metod moderní léčby, nezabere to ani zdaleka tolik času, kolik by vám zabránilo to, kdybyste bolesti nechali dojít opravdu daleko.