Chůze a běh jsou nejpřirozenější sporty, to už dnes ví každý. Mezi pro tělo přirozené sporty patří také lezení. Člověk už se od pradávna potýká s menšími či většími překážkami, jakou jsou kameny a skály. Pak si usnadnil život, přemostil propasti, do skal vytesal schody nebo skrz ně postavil dálnice. Horolezectví má svoji dlouholetou tradici i v Čechách, lidé byli odjakživa fascinováni výškou a touhou překonávat své vlastní hranice.
Nebyli bychom to ale my, kdybychom si to neusnadnili a ze skal se nepřesunuli do pohodlí vytopených hal plných matrací.
Co to je bouldering?
Bouldering je forma lezení bez jištění lanem, kdy lezete menší, ale za to náročnější cesty. V přírodě se obvykle provozuje na menších skalách a kamenech. Pod sebou máte takzvanou bouldermatku a nejlépe dobrého kamaráda, který podložku posouvá podle vašeho pohybu na skále.
Pohodlnější verze tohoto sportu, i když ochuzená o krásy přírody, se provozuje ve speciálně uzpůsobených halách. Stěny haly jsou poseté umělými kameny a vymodelovanými převisy. Z kamenů jsou postavené cesty, které se dělí na několik obtížností, aby si lezec mohl vybrat podle své zdatnosti. Cesty se obvykle rozlišují barvami nebo čísly. Podlaha je vytvořena z matrací a žíněnek, aby lezci padali do měkkého.
Jaký je rozdíl mezi lezením a boulderingem?
Rozdíl mezi klasickým lezením a boulderingem spočívá hlavně v absenci jistícího lana a v délce a výšce postavených cest. Boulderingové cesty jsou mnohem kratší, o to jsou ale náročnější. Jsou stavěny tak, aby se do několika kroků vměstnalo co nejvíce rozličných pohybů a lezec si tak vyzkoušel různé techniky, současně je ale v bezpečí, jen několik metrů nad zemí. Proto bouldering připomíná někdy spíše gymnastiku, protože je zapotřebí se leckde natáhnout, rozkročit či dynamicky poskočit na další kámen.