Stejně jako u každého sportu, i u plavání mnoha lidem kolují v hlavě otázky, na které se bojí reálně zeptat. A tak tyto otazníky nechávají dál plout hlavou, i když jim vlastně komplikují do jisté míry požitek z opravdu skvělého vodního sportu. Není tajemstvím, že plavání jako takové má řadu benefitů pro lidské zdraví i postavu jako takovou. Zapojuje se komplexně celé tělo, navíc se nezapomíná ani na střed těla, jehož posilování jde většinou stranou při běžných trénincích. Aby vás ale po cestě do plaveckého bazénu neprovázelo ono množství dotazů, pojďme si alespoň na některé z nich odpovědět.
Musím si chránit uši?
Mnoho plavců má na své hlavě nasazenou čepici. Není to však proto, že by chtěli zabránit vlasům, aby jim nepřekáželi v očích (tedy, z části i proto ji nasazenou mají), především si chrání své uši. Ano, při plavání by se měly i zdroje sluchu ochraňovat, aby se do zvukovodu nedostaly bakterie obsažené ve vodě. Ty většinou v jejich putování uchem ještě podporujeme, když se šťouráme v uších prstech a zanášíme v něm nečistoty dál a dál.
Pokud nejste fanouškem čepice, vyplatí se mít v uších špunty a po plavání si je velice dobře vytřete ručníkem.
Nesmím močit do bazénu?
V mnoha filmových snímcích jasně vidíme, jak se voda výrazně zbarví, když se močí do bazénu. Mnoho lidí však přišlo na to, že reálně se tento jev neukazuje, a tak močí do vody prakticky běžně. Jenže je to špatné, což mnoha lidem jistě došlo. Bohužel statistiky ukazují, že zhruba sedmdesát procent dospělých do bazénu močí, a tak ani na tento bod nesmíme zapomenout.
Látky obsažené v moči reagují s obsaženým chlórem ve vodě, což vede hned k několika věcem. Chlór sám o sobě ztrácí dezinfekční vlastnosti, navíc zbavuje vodu dalších potřebných látek. Navíc způsobuje podráždění pokožky, dýchacích cest i očí.