Každý člověk může vykonávat celou spoustu sportů. Zatímco někdo se uchyluje k tomu tradičnímu v podobě fotbalu nebo hokeje, jiní dávají šanci něčemu novému a zatím pro mnohé ještě neozkoušenému. Kupříkladu skákání na trampolíně, z čehož se stává opravdu regulérní sport. Zatímco dříve se jednalo spíše o zábavnou aktivitu, při které se navíc hublo, dnes probíhají různé kurzy, akce i události, u nichž je skákání na trampolíně hlavním tématem. Pojďme si prozradit, jaké má tato aktivita své výhody a případně i nevýhody.
Skákání na trampolíně je jednoduchá zábava prospívající zdraví
Že vám na zahradě jedna taková trampolína sídlí a vy nevíte, proč ji vlastně využít? Nejen, že mluvíme o jisté formě zábavy, která vyplní volný čas, ale také mluvíme o jednoduché aktivitě, jež prospívá zdraví. Kupříkladu podporuje srdce a krevní oběh jako takový. Bylo prokázáno, že skákání na trampolíně přispívá k lepšímu prokrvení, snižuje hladinu špatného cholesterolu v těle a reguluje krevní tlak, čímž významnou měrou posiluje srdce.
Pokud máte problémy s hubnutím (čili nedaří se vám shodit poslední kilogramy), opět se na trampolíně vyplatí skákat. Je to totiž skvělá pomůcka pro udržení nejen fyzické kondice, ale i formování těla. Dochází k lepší koordinaci, ke zvýšení vytrvalosti, posílí se dokonce i svaly jako takové.
A co víc – skákání na trampolíně zvyšuje hustotu kostí, zlepšuje činnost dýchacího aparátu, také se snadno zbavíte nechtěné a nehezké celulitidy.
Má skákání na trampolíně i nevýhody?
Stejně jako má každá mince svůj rub i líc, je tomu tak i v případě této sportovní činnosti. Bohužel úrazy jsou na denním pořádku, proto na sebe buďte opatrní a trampolínu pravidelně kontrolujte (zejména její stabilitu a montáž).
Při skákání je zapotřebí mít opravdu dobrou kontrolu nad svým tělem. Musíte dobře odhadnout, v jakém bodě se máte ohnout nebo naopak narovnat. Pokud vás dlouhodobě trápí bolesti zad, není tato sportovní aktivita vhodná.