Nejste zrovna milovníci zimních sportů a nebaví vás zároveň ani tradiční sporty, jako je běh nebo plavání? Je tu ještě jedna možnost pro to, co můžete dělat, jak můžete využít svůj volný čas. Co si koupit kajak nebo kánoi a začít se tímto stylem plavit po řekách, rybnících nebo jezerech?
V současné době máme opravdu hromadu možností, můžeme dělat prakticky cokoliv se nám zlíbí. Zatímco někteří volí klasickou variantu sportu čili jdou si třeba zaběhat nebo zaplavat, jiní spíše volí něco netradičního až adrenalinového, něco, co jen tak někdo nedělá. A v konečném důsledku se zjistí, že takový člověk se platí řekou právě po kánoi nebo na kajaku. Letos ostatně počasí těmto lidem fandí i během zimy, a tak se mnozí odvážlivci opravdu dávají na řeku.
Kajak nebo kánoe?
Pokud bychom se měli podívat spíše na české vody, řekli bychom, že jsou zde lidé zamilovaní spíše do jízdy na kajacích. S kajaky se u nás setkáte opravdu často, většinou se setkáte s osamělými vlky, kteří tráví svůj volný čas přesně tímto způsobem.
Romantické veslování, i když je tedy fyzicky hodně náročné (procvičí se zejména horní část těla), však není pro každého a najdou se mezi námi jedinci, kteří raději volí druhou možnost, a sice kanoistiku.
Něco málo o kanoistice
Jak jsme zmínili, najdou se mezi námi jedinci, kteří volí spíše kanoistiku než oddechové brouzdání se na kajacích po českých řekách. V současné době je kanoistika sport, který se dělí rovnou do několik skupin, v nichž se jezdí závody. Kanoistiku lze rozdělit na rychlostní závody, slalom, tak na sjezd na divoké vodě a na akrobacii.
Co se týče rychlostní kanoistiky, tato kategorie se provozuje zásadně na rozlehlých stojacích vodách, kde lze určit bezpečně start i cíl. Problémem jsou zejména divoké řeky, na kterých by se rychlostní závody v kanoistice dělat opravdu neměly. Volí se vždy spíše mírné řeky, ale takových řek pro rychlostní kanoistiku je opravdu málo. Nejvyužívanější jsou konkrétně mnohé přehrady, u nás patří k nejvyužívanějším Čertovy schody.