Nápad vybudovat obdobu slavné fotbalové soutěže Ligy mistrů i v hokejovém prostředí přišel již jednou. A to v sezóně 2008/2009, kdy byla pod záštitou Mezinárodní hokejové federace vytvořena soutěž, v níž měli nejlepší kluby evropských zemí mezi sebou změřit síly. Jenže jak tento projekt dopadl, víme asi všichni…
Pokud tento článek čte náhodou někdo, kdo si tento neúspěšný projekt nepamatuje, tak jen ve zkratce – soutěž byla po pouhém ročníku ukončena a to pro nedostatek financí. Jako zajímavost můžeme také uvést, že z českých klubů se této evropské soutěže účastnily České Budějovice (vítěz základní části) a Slavia Praha (vítěz play-off). Ani jeden z českých zástupců ale nepostoupil ze skupiny.
Neúspěšný první pokus dal hokejové Lize mistrů na několik sezón stop
Po zrušení této soutěže nastalo období, kdy se neustále spekulovalo o tom, že by se Liga mistrů mohla obnovit a to v jiném systému než jak tomu bylo při prvním, neúspěšném pokusu. Nicméně diskuze střídali diskuze a výsledek se dlouhá léta nedostavoval. Menší vlaštovkou bylo až v roce 2010 založení „soutěže“ European Trophy což ovšem šlo označit pouze za předsezónní přípravný turnaj mezi evropskými týmy.
Zlom přišel až v roce 2014, kdy se jednotlivé evropské týmy rozhodly zorganizovat si vlastní soutěž, ve které by mohly měřit své síly. Vznikla proto Champions Hockey League, kterou z většiny vlastní právě 26 zakládajících klubů a zbylých 37% je rozděleno mezi členské hokejové ligy (25%) a Mezinárodní hokejovou federaci (12%).
Ligu mistrů nehrají pouze mistři…
Nicméně na rozdíl od fotbalové obdoby této evropské soutěže si nemusí některé kluby účast vybojovat nějakým úspěchem ve své soutěži, čímž jakýkoliv princip „Ligy mistrů“ ve finále končí. Z řad českých týmů se zakládajícími členy soutěže staly Sparta Praha, Liberec, Pardubice a Vítkovice. Přičemž až na výjimku Sparty (jakožto vítěze základní části) neskončil žádný z týmů v předchozí sezóně ani v první šestce a play-off přišel předčasný konec sezóny nejdále ve čtvrtfinále.
Ligu mistrů tedy rozhodně nelze označit za soutěž, ve které by mezi sebou bojovali opravdoví mistři (ano, najdou se i výjimky), ale spíše týmy, které mají na to si účast zaplatit. Podstata celého turnaje tedy padá a jedná se spíše o obdobný turnaj, jako bylo právě European Trophy, ve kterém týmy zažijí občasnou změnu a mohou si zahrát i s mužstvy z jiných národnostních lig.
I když, abychom této soutěži zase nekřivdili, tak se v ní nacházejí někteří vítězové základních částí/play-off, popřípadě alespoň semifinalisté z různých evropských soutěží.
Liga mistrů diváky na stadiony příliš netáhne…
Každopádně to, že Liga mistrů rozhodně nebude patřit mezi populární soutěže, na které si budou hledat cestu tisíce fanoušků (tak jak tomu bývá ve fotbale) je jasné již po první sezóně. Návštěvy na zimních stadionech byly opravdu minimální a s nadsázkou lze říci, že si na zápasy hokejové Ligy mistrů nacházejí cestu pouze ty nejvěrnější fandové, kteří nevynechají ani letní přátelské zápasy.
Závěrem ještě zmiňme, že první ročník vyhrál švédský tým Luleå HF, jenž porazil ve finále soupeře ze stejné země – Frölundu Indians. Druhý ročník je letos v plném proudu a uvidíme, kolik příležitostí budou mít ještě české kluby k tomu, aby se v hokejové obdobě Ligy mistrů pokusily nějakým způsobem uspět…
autor: sportyonline.cz
Více z hokeje
Online výsledky z hokeje