Jeden z vůbec nejlepších fotbalistů, kteří kdy běhali po evropských i světových hřištích. Záložník, který dokázal rozjásat zaplněné ochozy, trojnásobný držitel Zlatého míče, úspěšný nizozemský reprezentant. Johan Cruijff si zahrál nejen za ve své době opravdu vynikající Ajax Amsterdam, ale oblékal i dres Barcelony, Feyenoordu a působil krátce i v zámoří. A dlužno podotknout, že po konci aktivní kariéry jeho sláva ani trochu nepohasla. Stal se velmi úspěšný trenérem, který si připsal titul v PMEZ i PVP.
Fotbal byl pro malého Johana (v útlém věku oslovovaného v rodině jako Jopie) skutečnou vášní. Rozbitá okna a odřená kolena při pouličních zápasech, přesně tak budoucí sportovní velikán začínal. V době dospívání ale přišla i velmi krušná chvíle, Johanovi zemřel otec, když mu bylo dvanáct. A matka Nel požádala o pomoc některé zaměstnance Ajaxu Amsterdam, kde už od deseti Johan pravidelně nastupoval v juniorce. Ti nebyli proti, skvělá technika, přesná střela, hlavičkování na jedničku plus přehled o hře – když se tohle spojí dohromady, dá se mluvit o opravdu výjimečném talentu.
V patnácti letech první ligová branka za Ajax proti Groningenu byla jen první vlaštovkou. Za desetileté období jich v dresu Ajaxu nasázel skoro dvě stě a nebylo divu, že si slibného hráče všimli i za hranicemi Nizozemska. V roce 1973 přestoupil Johan Cruijff do Barcelony, kde se stal o pár let později skutečným symbolem. Doslova emigroval, protože spoluhráči mu sebrali kapitánskou pásku. Dal totiž najevo, že by si rád po dekádě v Amsterdamu zahrál fotbal i jinde a navíc odešel jeho oblíbený kouč Rinus Michels.
Pětkrát tolik peněz, možnost hrát kopanou ještě o úroveň výš, spolupráce s dlouholetým kamarádem Johanem Neeskensem. Přestup do Barcelony znamenal pro Cruijffa hodně, v roce 1974 navíc s nizozemskou reprezentací dokráčel až do finále světového šampionátu. Tam ale podlehl (komu jinému než) Němcům, kterým se podařilo totéž, co třeba Francouzům v roce 1998 – titul z domácí akce. Pro božského Johana to byl poslední zápas na světovém šampionátu, protože o čtyři roky později se MS z různých důvodů nehodlal zúčastnit. Vybojoval však mimo jiné bronz na ME 1976, kde se ze zlata radovali Čechoslováci v čele s Antonínem Panenkou.
Na konci sedmdesátých let pak Cruijff z Barcelony odešel a hájil barvy zámořských celků – Los Angeles Aztecs a Washington Diplomats. Po krátké epizodě ve španělském Levante se vrátil zpět do domovského Ajaxu. Náruživý kuřák (v průměru krabička cigaret za den) stíhal nizozemskou ligu i v pětatřiceti letech s náležitým přehledem. Odehrál ještě tři sezony, z toho tu poslední v dresu Feyenoordu, jemuž vystřílel mistrovský titul. Prezident Ajaxu raději neměl tvrdit, že je Johan na jeho tým moc starý. Svou chybu však napravil, když jej angažoval v roce 1985 jako hlavního kouče. Triumf v PVP Cruijffovi vydláždil cestu do Barcelony, se kterou získal několik velkých trofejí – mimo jiné dvakrát ovládl Pohár mistrů evropských zemí a čtyři tituly z domácí ligové soutěže. Mezi léty 2009 – 2013 koučoval i reprezentaci Katalánska.
A říká Vám i něco jméno Jordi Cruijff? Ano, syn slavného kanonýra se narodil v roce 1974, zahrál si za Barcelonu i Manchester United, reprezentoval i Katalánsko a Nizozemsko. Na otcovu slávu sice nedosáhl, ale získal s Manchesterem v sezoně 1996/1997 titul z Premier League, což se rozhodně počítá…
autor: sportyonline.cz
Více z fotbalu
Online výsledky z fotbalu